Do našeho Hi-Fi studia ve Zlíně se dostala na test poměrně zajímavá filtrace od firmy AudioQuest, kterou mnozí znáte spíše jako firmu specializující se převážně na reproduktorové či signálové kabely, ve kterých mimo jiné slaví jeden úspěch za druhým. No jo, ale jak si povede v těchto pro ně poměrně neprobádaných vodách? A ještě v takové cenové hladině? Tak jsme si řekli, že ji prostě u nás zapojíme a poslechneme si ty změny. 🙂
Nutno na začátek říci, že existují hned dva modely PowerQuest 2 a PowerQuest 3, které nabízejí stejné konstrukční řešení a v podstatě i parametry. Až na malou výjimku, kdy model PowerQuest 3 nabídne dvě zásuvky navíc (jednu pro zařízení s vysokým odběrem jakou jsou zesilovače a druhou, která je určena pro 4K/8K zobrazovače) + má navíc i dva nabíjecí USB porty s celkovým odběrem 4,8 A.
Samotné balení je velice jednoduché a obsahuje samotné zařízení, manuál a „ližinu“, která se snadno zasune na spodní stranu a tvoří tak stabilní základnu. Velkou výhodou je již nainstalovaný napájecí kabel, který není jen tak ledajaký, ale jedná se o kvalitní kabel z vysoce kvalitní mědi s dlouhými zrny (Long-Grain), která je pro AudioQuest typická.
Délka kabelu je pak dle výrobce 7 stop (cca 2,1 m), což jsme si u nás ve studiu potvrdili.
Výrobce sám tvrdí, že kromě ochrany Vašich Hi-Fi mazlíčků před přepětím, má PowerQuest i slyšitelně „zlepšit“ zvuk, v případě televizorů pak i obraz.
U nás jsme se na to podívali z té zvukové stránky, která zajímá asi většinu Hi-Fi nadšenců. Porovnávalo se přímo ve studiu ve Zlíně, v naší „VIP“ poslechové místnosti. A protivníkem nebyl nikdo jiný, než náš starý dobrý známy „pes“ z Tesca za 150,- Kč, kterého má jistě mnoho z Vás dodnes doma. 🙂
Abychom nic nepodcenili, testovali jsme na velice kvalitní sestavě, kde by změny měly být slyšitelné:
Zesilovač: Cambridge Audio Azur 851A 37 990,- Kč s DPH
Streamer: Cambridge Audio Azur 851N 39 990,- Kč s DPH
Reproduktory: Focal Aria 926 61 990 – 71 990,- Kč (v závislosti na barevném provedení)
Neradi dáváme hned na první dojem, proto ani zde jsme nic nepodcenili a pustili si hned tuny skladeb z různých odvětví. Studiem se prohnala smršť toho nejrůznějšího, nechyběl snad jediný nástroj nebo zvuk. Koncert nám zahráli např.: Yello, Chris Jones, Eagles, Allan Taylor, Bozzio Levin Stevens, Leonard Cohan, Lyn Stanley, Depeche Mode a ke konci trocha té taneční hudby na protáhnutí ztuhnutých těl. 🙂
A výsledek?
- Mírné zklidnění celé scény a tím trochu více oddělené nástroje a např. tolik řezavé kytary se staly lehounce jemnějšími
- Basová byla složka kontrolovanější / přesnější
- Hudba si zachovala svou dynamiku, nedocházelo k žádnému poklesu, který se u levnějších filtrací umí dostavit
Jelikož naše studio sídlí v novostavbě a veškeré rozvody jsou nové a nemáme zde naprosto žádné spotřebiče, je potřeba brát v potaz, že i rušení zde bude zcela minimální a výsledné rozdíly ve zvuku se mohou lišit místo od místa. Proto vždy říkáme všem: „Filtrace nejsou pro každého„.
Největší změnu ve zvuku pocítí zejména zákazníci, kteří mají opravdu špičkové sestavy nebo také ti jejichž sestavy jsou zapojeny do nepříliš kvalitní / staré el. sítě (staré domy, chaty, panelové byty), kde důležitým faktorem nejsou jen rozvody, ale také množství spotřebičů (pračky, ledničky, myčky, televizory, routery, apd.), které do sítě opět vnáší nežádoucí rušení.
Dále je potřeba zvážit jestli si to Váš systém opravdu zaslouží. Pakliže máte základní modely komponentů v cenové hladině 5.000 – 10.000,- Kč za kus, raději doporučuji přemýšlet nad lepšími reproduktory nebo kabeláží, kdy rozdíl v kvalitě pozná i laik.
A to má být vše? No ovšem, že ne 🙂
Velice zajímavým benefitem je i samotná ochrana před přepětím, kdy PowerQuest byl opakovaně testován výrobcem a garantuje, že časem nedochází k žádnému snížení účinnosti a bez problému ochrání Vaše zařízení i při zásahu bleskem do budovy (max. 6000 V / 3000 A) s reakční dobou 0,25 s.
Souhrn základních informací (PowerQuest 2):
- 220 V AC filtr
- Napájení pro celkem 6 zařízení (připojení Schuko): 1 x 4K / 8K video – optimalizované napájení přes lineární filtr v diferenciálním režimu s další technologií pro potlačení šumu a maximalizaci výkonu připojeného televizoru, 2 x zásuvka pro zařízení s vysokým odběrem proudu (max.10 A), 3 x zásuvka s ultralineárním filtrem (max. 3 A)
- 2 x vysokorychlostní připojení USB s nabíjením (3,4 A)
- Maximální vstupní kapacita (celkem): 16 A (max. 3680 W)
- Bezeztrátová nedestruktivní elektronická ochrana proti přetížení a přepětí, včetně blesku (max. 6000 V / 3000 A) s reakční dobou 0,25 s
- Spotřeba energie v pohotovostním režimu: < 0,5 W
- Mechanický spínač
- Délka přívodního vodiče 2,1 m
- Rozměry (Š x V x H): 39,3 x 15,4 x 8 cm
- Hmotnost: 2,2 kg
Malá zajímavost na konec…
Výrobce si natolik věří, že poskytuje záruku 5 let a v případě, že vám některé ze zařízení připojených k filtraci PowerQuest po čase i tak „shoří“, AudioQuest Vám uhradí opravu nebo výměnu za nový kus a to do částky až 3.500.000,- Kč. Bohužel, tato záruka je uznatelná jen na území USA, Kanady a Puerto Rica. 🙁
Je to všechno pěkné, ale už mi to dvakrát odešlo. Jednou při bouřce, podruhé při triviálním přerušení dodávky elektřiny. Co teď? Poprvé opraveno v AQ Červenka, podruhé mám chuť to hodit do popelnice…